Načítám Akce
 • akce již proběhla.

G-runs ‚n Roses

Podrobnosti

Datum:
Květen 19
Webová stránka:
http://www.g-runs.com/

Pořadatel

Městské kulturní středisko Strakonice
Telefon:
380 422 737
Email:
program@meks-st.cz
Webová stránka:
www.meks-st.cz

Místo konání

Hradní nádvoří
Strakonice, Česká republika + Google Mapa

Možná Vám název kapely připomíná známou rockovou kapelu, ale na fotce Vám chybí divoké účesy a tetování. Naštěstí G-runs ‚n Roses tyto zdánlivé nedostatky vynahrazují kvalitní muzikou a energickým projevem. Jde totiž o jednu z předních evropských kapel hrající bluegrass.

Bluegrass je muzika, která má stejné kořeny jako dobře známá česká country, ale liší se od ní hlavně svými velmi vypracovanými instrumentálními a vokálními výkony. Když si poslechnete G-runs ‚n Roses, zaujmou Vás přesné trojhlasy, fascinující sóla jednotlivých hráčů a solidní rytmus. To vše kapela divákům podává se značnou dávkou humoru. G-runs ‚n Roses se snaží oslovit posluchače nehledě na jejich věk nebo hudebního zaměření, přičemž si zachovává svoji nezaměnitelnou vlastní identitu.

 

Bluegrassové publikum si mohlo jejich vystoupení vychutnat například na těchto scénách:

 • The European World of Bluegrass, Voorthuizen, Holandsko – 1. místo v soutěži o kapelu roku 2010 (2. místo – 2009), 1. místo v diváckém hlasování 2012
 • La Roche Bluegrass Festival, La Roche sur Foron, Francie – 1. místo v soutěži o kapelu roku 2010 a 2016 (3. místo – 2007, 2008)
 • Risor Bluegrass Festival, Risor, Norsko – 2007, 2010
 • Bluegrass Family Festival, Stetten, Švýcarsko – 2008, 2013, 2015
 • Picnic Festival, Namur, Belgie – 2008, 2010
 • Karens Minde Kulturhus, Kodaň, Dánsko – 2008, 2010, 2012, 2017
 • 4th Bajai Bluegrass Night, Baja, Maďarsko – 2010
 • Porta (finále), Ústí n./Labem – v roce 2009 oceněni interpretační Portou
 • Banjo Jamboree, Čáslav, ČR – 2008, 2010 – 2017
 • Jamboree, Strakonice, ČR – 2010, 2011, 2012
 • Bluegrass večer, Horná Poruba, Slovensko – 2007-2010, 2012

Ralph Schut – banjo, kytara a zpěv

RalphRalph se narodil v Holandsku a v devatenácti letech se přistěhoval do Čech. Hlavním důvodem této změny (včetně výborného zvládnutí českého jazyka) byla vysoká muzikantská úroveň a široká základna bluegrassových kapel v Česku. Od této chvíle jste ho mohli vidět a slyšet např. s kapelami Petr Kůs a Fámy, Roll’s Boys a Blueland, kde si doslova užíval každou odehranou minutu. Ralph vyrostl na bluegrassu a country (u country preferuje zejména padesátá až sedmdesátá léta). Během vystoupení s G-runs ‚n Roses se snaží spojit duši country hudby s elánem bluegrassu osmdesátých a devadesátých let. Kromě toho, že je skvělým banjistou, je také vášnivým kytaristou a hráčem na mandolínu. Ralph hraje na banjo značky Janish.

Martin Burza – housle a zpěv

MartinTohoto talentovaného slovenského houslistu jsme objevili v jeho pouhých šestnácti letech. Už tehdy vypadal jako anděl, ale hrál na housle jako ďábel. Ihned bylo jasné, že musíme hrát spolu, a Martin se tak brzy stal zakládajícím členem G-runs ‚n Roses. Ještě před dostudováním gymnázia absolvoval s G-runs ‚n Roses několik turné po Evropě. Martin studoval od svých šesti let klasickou hru na housle, a již od třinácti vystupoval s několika bluegrassovými kapelami. Zajímá se o různé hudební žánry, k jeho oblíbeným kapelám patří například The Punch Brothers, Coldplay a Jamie Cullum. Martinovi oblíbenci jsou též muzikanti Bobby Hicks, Mark O’Connor, Aubrey Haynie a v neposlední řadě i Chris Thile.

Tomáš Kubín – kontrabas

TomasG-runs ‚n Roses si nemohli přát lepšího basistu! Kromě toho, že je spolehlivý kamarád a vášnivý kapelní řidič má i dobrý tón a timing při hře na basu. Před tím, než se v roce 2006 přidal k G-runs ‚n Roses, působil několik let v rakousko-české kapele New River Train. Kromě bluegrassu má (tak jako většina kontrabasistů) rád i klasický rock’n roll a swing. Tomáš žije střídavě v malé vesničce v Českém Ráji a na Vysočině, kde se narodil. Je to šťastně ženatý otec dvou malých chlapců.

Milan Marek – mandolína a zpěv

MilanNa pódiu možná působí plachým dojmem, nicméně ve skutečnosti je Milan kapelním bavičem. Když zrovna nehraje na svého Gibsona F-5, tak s největší pravděpodobností zkouší v kuchyni některý z jeho exotických receptů, nebo chytá někde v okolí Prahy ryby (nejlépe prý podle Milanova tvrzení berou pod vyšehradskou skálou). S G-runs ‚n Roses začal hrát v listopadu 2007. Jistě ho ale znáte i z minulosti jako člena populárních kapel Vabank Unit a Fragment, se kterým byl i pětkrát na turné po USA. Milan je též spokojený ženáč a hrdý otec malé slečny Lucinky.

Tomáš Dvořák – kytara a zpěv

TomasV září 2017 vítáme do kapely nového kytaristu! Je jim náš dlouholetý kamarád Tomáš Dvořák, který se po krátké pauze vrací k aktivnímu vystupování. V letech 1997 – 2013 byl mandolinistou kapely Reliéf a předtím hrál na kytaru se skupinou Fifty Fingers. Těšíme se na první sezónu s tímto zkušeným a mimořádně talentovaným hráčem a zpěvákem!

Nahrávky:

CDG-runs ‚n Roses vydali své debutové album na jaře 2008. Vedle tří vlastních písní Ralpha Schuta obsahuje pestrý výběr skladeb amerických autorů, od klasika country Ernesta Tubba přes bouřliváka a rebela Grama Parsona až k autorům moderního bluegrassu, jako jsou například Chris Jones nebo Ron Rigsby. Toto album bylo s nadšením přijato posluchači a fanoušky kapely v Česku i v dalších evropských zemích, a vysloužilo si mnohé velmi pochvalné recenze. Desku Learning To Fly nahráli G-runs ‚n Roses s hosty, kterými byli Peter Mečiar se svojí pedal steel guitar a houslisté Michal Kováč a Lee Bidgood.

 

CDV květnu 2013 vyšlo druhé album skupiny, na kterém je slyšet sestava s výborným kytaristou Ondrou Kozákem (2012 – 2017). Na albu najdete vedle vlastních interpretací sedmi převzatých skladeb také sedm písní z vlastní tvorby členů skupiny.